جمهوری اسلامی ایران
شهرداری فرمهین

شهرداری فرمهین

سال رشد تولید با مشارکت مردم
برگزاری جشن آیین باستانی معنوی تیرگان در زلف آباد فراهان
برگزاری جشن آیین باستانی معنوی تیرگان در زلف آباد فراهان

جشن آیین معنوی و باستانی تیرگان و مراسم شگرگزاری برداشت گندم و آب پاشان در نخستین روز تیرماه با حضور جمع کثیری از مردم و مسئولین برگزار شد.

جشن ملی آیین معنوی و باستانی تیرگان و مراسم شگرگزاری برداشت گندم و آب پاشان در نخستین روز تیرماه با حضور جمع کثیری از مردم ، مسوولان اجرایی و نخبگان فرهنگی و هنری استان مرکزی در جوار امامزاده احمد بن علی (ع) زلف آباد فراهان برگزار شد.
در این جشن آیین های نمادین شکرگزاری برداشت محصول، آوای ضرب زورخانه ای، نواهای موسیقیایی کردستان و لرستان و رسم آب پاشان با محتوای باران خواهی اجرا شد.
اول تیر ماه هر سال جشن تیرگان در مناطقی از استان مرکزی به مرکزیت روستای زلف آباد فراهان برگزار می شود، این جشن به شکرانه برداشت گندم برگزار می شود و ریشه در باورهای مردم دارد که تا امروز حیات داشته است.
نام دیگر جشن تیرگان، جشن گندم است و در طول حیات خود گر چه با تغییرات حرکت کرده اما از بین نرفته است.
در روز جشن تیرگان، مردم از تمام منطقه فراهان و شهرهای اطراف مانند آشتیان، تفرش، اراک، در این محل اجتماع کرده و برای خیر و برکت محصولات کشاورزی خود مراسم دعا و نیایش برگزار می کنند.
جشن تیرگان از زمان های ایران باستان در روز سیزدهم تیر برگزار می شد، ولی سال هاست که در زلف آباد با گذشت زمان های طولانی و با ترکیبی از آداب و رسوم محلی و مراسم مذهبی مانند تعزیه خوانی شکل مخصوص به خود گرفته است و همچنان تا به امروز اجرا می شود.
تاریخ این جشن به دلیل اینکه روز آغاز فصل تابستان، فصلی پرکار برای کشاورزان و بلندترین روز سال است و همچنین شروع برداشت گندم به عنوان مهم ترین محصول کشاورزان این منطقه است، به یکم تیر ماه تغییر یافته است.
نکته جالب در مورد جشن تیرگان گام به گام حرکت این جشن با باورهای دینی مردم است چنانکه امروزه تعزیه یکی از ویژگی ها و برنامه های این جشن باستانی است.
همدلی و وحدت نماد جشن های باستانی ایرانی است که پس از ورود اسلام با رنگ های مذهبی آمیخته شده است.
جشن تیرگان به عنوان نخستین جشن تیرگان ایران به ثبت آثار ملی رسیده است


اشتراک گذاری خبر: گوگل پلاس توئیتر واتساپ تلگرام

وضعیت آب و هوا
در حال دریافت اطلاعات ...
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق فرمهین
اذان صبح
۰۴:۳۵:۰۶
طلوع خورشید
۰۶:۱۳:۳۲
اذان ظهر
۱۳:۱۷:۴۰
غروب خورشید
۲۰:۲۱:۲۴
اذان مغرب
۲۰:۴۱:۲۴
نیمه شب
۰۰:۲۸:۱۵
ارتباط با ما
آدرس: استان مرکزی، فرمهین، بلوار امیرکبیر، شهرداری فرمهین
کدپستی: 3953117334
تلفن تماس: 33722500-086
فکس: 33722411-086
پیامک: 30004602030405
پست الکترونیکی: info@farmahincity.ir